Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Gastronenterologie-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Gastro-onkologie, Funkční poruchy, IBD

Eradikace H.pylori

22. 11. 2024

Dobrý den, pacient , nar.1979 s chron. gastritidou na léčbě Omeprazolem, má prokázanou infekci H.pylori, pozitivním testem ze stolice a protilátkami IgA, IgG v séru. Histol.však negativní. Zároveň však nyní léčen pro recid.flebotrombosu DK s plicní embolií Xareltem. Prosím o návrh vhodné terapie . Mnohokrát děkuji a přeji příjemný den.

Sdílet

Reakce: 1

Dobrý den,
přestože je výsledek histologického vyšetření negativní, uvedené neinvazivní testy jednoznačně potvrzují přítomnost infekce H. pylori, která spolu s chronickou gastritidou představuje indikaci k eradikační léčbě. Negativní histologický nález je v tomto případě pravděpodobně ovlivněn dlouhodobým užíváním omeprazolu, který mohl změnit distribuci bakterií v žaludku a snížit jejich hustotu. Tento fakt zdůrazňuje význam kombinace více diagnostických metod, přičemž pozitivní výsledek neinvazivních testů je dostatečný k potvrzení diagnózy a zahájení léčby.
Na základě aktuálních doporučení Maastrichtské VI/Florentské konference a klinické situace pacienta je eradikace infekce H. pylori indikována, a to zejména z důvodu chronické gastritidy. Odstranění infekce může předejít progresivnímu poškození žaludeční sliznice (např. atrofické gastritidě, intestinální metaplazii) a snížit riziko komplikací, včetně malignit.
Vzhledem k současné léčbě Xareltem a absenci známek aktivního žaludečního či duodenálního vředu není riziko krvácení při eradikační terapii významně zvýšeno. Doporučuji pokračovat v dosavadní léčbě Xareltem i během eradikační terapie.
V České republice je nyní dostupná bizmutová čtyřkombinační terapie ve formě léku Pylera, která představuje preferovaný režim díky vysoké účinnosti a nízkému riziku antibiotické rezistence. Alternativně lze v ČR stále zvážit terapii bez bizmutu (např. trojkombinaci s klaritromycinem a amoxicilinem).
Úspěšnost eradikace je nutné ověřit 4 týdny po ukončení terapie (po vysazení PPI na 2 týdny) pomocí neinvazivních testů, jako je dechový test s 13C-ureou nebo stanovení antigenu H. pylori ve stolici.
Po úspěšné eradikaci není nutné další dlouhodobé podávání PPI. To je indikováno pouze při přítomnosti refluxní choroby nebo jiných jasných indikací.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, mnohokrát děkuji za podrobnou konzultaci i ve prospěch dalších pacientů. Přeji pěkný den

Další případy

Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor a další postup u 46-leté ženy, která přichází pro ataky krutých bolestí břicha, spojené se vzedmutím a "nafouknutím" břicha, zejména v horní části. Neurčité dyspeptické potíže, včetně nadýmání jsou již letit...

prosím o laskavou konzultaci stran strategie therapie u pac. s CN r 1971, viz přiložený soubor.

Dobrý den, prosím o radu ohledně managmentu očkování před nasazení imunomodulační léčby. Zejména nevím jak zorganizovat u pacienta s relapsem UC dosud na 5-ASA, kdy je nutno nasadit KS a zahájit AZA. Kdy tedy naočkovat? Očkujete na vysokých dávkách...