Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Gastronenterologie-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Funkční poruchy

Vedlejší účinek Brufenu

12. 6. 2024
Přehled případů Funkční poruchy Vedlejší účinek Brufenu

Pacientka J.D. léčena dlouhodobě pro bolesti v zádech při velkém pracovním vytížení. Pracovala asi 10 hodin denně v zemědělství, nyní stáří 50 roků. Při dlouhodobém léčení antirevmatikem Brufen 400 došlo k trvalému poškození částečně žaludku, částečně ledvin. Brufen brala 6 tablet denně, síla 400 mg uvedena. Otázka zní, při dodržení 4 hodinového intervalu, zda může dojit k ireversibilnímu poškození ledvin při dávce 6 tbl. denně. Pacientka je na dialyse. Děkuji za odpověď.

Sdílet

Reakce: 1

Dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAIDs), jako je Brufen (ibuprofen), může vést k závažným nežádoucím účinkům, včetně poškození žaludku a ledvin. V případě pacientky J.D., která užívala 6 tablet denně (každá o síle 400 mg) po delší dobu, mohlo dojít k ireverzibilnímu poškození ledvin, což může být jeden z důvodů, proč je nyní na dialýze.
Maximální doporučená denní dávka ibuprofenu pro dospělé je obvykle 1200–2400 mg, což odpovídá 3 až 6 tabletám o síle 400 mg. I když pacientka dodržovala 4hodinové intervaly mezi dávkami, dlouhodobé užívání maximální nebo nadměrné dávky může zvýšit riziko závažného poškození ledvin, zejména pokud byly přítomny další rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, dehydratace, nebo současné užívání dalších léků s potenciálem poškození ledvin.
Je otázné, jestli pacientka na dialýze skončila kvůli akutnímu poškození ledvin přímo způsobenému NSAID, nebo jestli již měla preexistující chronickou renální insuficienci, která se mohla zhoršit vlivem dlouhodobého užívání těchto léků.
Tato otázka však není příliš z oboru gastroenterologie a funkčních poruch GIT. Otázka je směřována spíše na nefrologickou tematiku. Pro odbornější odpověď doporučuji konzultovat s nefrologem nebo farmakologem.

Ohledně poškození GIT způsobeného NSAIDs, je známo, že tyto léky mohou způsobit gastropatii a enteropatii. NSAID-gastropatie se projevuje jako eroze nebo vředy žaludeční sliznice, které mohou vést k bolestem břicha, nevolnosti, zvracení nebo dokonce krvácení. Enteropatie způsobená NSAIDs zase postihuje tenké a tlusté střevo a může způsobit záněty, vředy, krvácení a perforace střevní stěny. Chronické užívání NSAIDs tedy může mít vážné následky jak pro trávicí trakt, tak pro ledviny.
Pokud jde o ireverzibilní poškození žaludku při užívání NSAID (jak popisujete), je obecně možné, že může dojít k vážným komplikacím, ale NSAID-gastropatii lze často úspěšně léčit inhibitory protonové pumpy (PPI) bez dlouhodobých následků. Léčba PPI může pomoci snížit produkci žaludeční kyseliny a podpořit hojení žaludeční sliznice.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji, studoval jsem v Hradci Králové, promoce 1962. Jsem jenom major v záloze....Odpověď je dostatečně explicitní. Pacientka pracovala
na poli, zřejmě překonávala silné bolesti...Hm no.....z interny mě zkoušel generál, myslím Smrčka v Hradci Králové. S pozdravem

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Dobrý den, prosím o Váš názor na následující kazuistiku - muž *1963, dosud zdráv, bez komorbidit, vyš. prvně jaro 2023 pro nespecifické pocity únavy, nočního pocení, vertiga, dále bolesti břicha a průjmy. Hospit. úvodem na neurologii, CT mozku negat....

Je v České republice dostupná endoskopická léčba refluxní choroby jícnu (RCHJ) ? 

Dotaz: Vážení kolegové, v poslední době se setkávám s narůstajícím počtem pacientů, u kterých standardní farmakologická terapie inhibitory protonové pumpy (PPI) nevede k adekvátní kontrole symptomů refluxní choroby jícnu (GERD). Mohl/a byste mi, pros...