Dotaz: Vážení kolegové, v poslední době se setkávám s narůstajícím počtem pacientů, u kterých standardní farmakologická terapie inhibitory protonové pumpy (PPI) nevede k adekvátní kontrole symptomů refluxní choroby jícnu (GERD). Mohl/a byste mi, prosím, poskytnout přehled o současných přístupech k léčbě refrakterní GERD včetně doporučení týkajících se nejnovějších diagnostických a terapeutických postupů? Zajímaly by mě zejména možnosti intervence u pacientů, kteří nereagují na standardní léčbu a u kterých byly vyčerpány běžné terapeutické možnosti. Děkuji za Vaši odbornou radu.
Refrakterní GERD
Reakce: 1
Další případy
Dobrý den, rád bych s Vámi zkonzultoval pacientku ročník 1970 s horní dysfágií, inefektivní ezofageální motilitou. Zdravá pacientka bez předchozích komorbidit, od prodělání respiračního infektu 10/2023 s pomalu progredujícím pocitem cizího tělesa v k...
Dobrý den, pacient , nar.1979 s chron. gastritidou na léčbě Omeprazolem, má prokázanou infekci H.pylori, pozitivním testem ze stolice a protilátkami IgA, IgG v séru. Histol.však negativní. Zároveň však nyní léčen pro recid.flebotrombosu DK s plicní e...
Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor a další postup u 46-leté ženy, která přichází pro ataky krutých bolestí břicha, spojené se vzedmutím a "nafouknutím" břicha, zejména v horní části. Neurčité dyspeptické potíže, včetně nadýmání jsou již letit...
Vážený kolego,
děkuji za Váš dotaz týkající se refrakterní refluxní choroby jícnu (GERD). Refrakterní GERD představuje významnou klinickou výzvu, jelikož pacienti často zůstávají symptomatičtí i přes adekvátní terapii PPI. Při řešení této problematiky je nejprve klíčové provést důkladnou revizi diagnózy a zajistit, že byla léčba PPI provedena optimálně, tj. adekvátní dávka a správné načasování před jídlem, včetně dotazů ohledně compliance pacienta k dietním a režimovým antirefluxním opatřením.
Doporučuje se další diagnostické vyšetření, jako je vyšetření 24hodinovou pH metrií s impedancí jícnu, případně i HR jícnová manometrie pro objasnění příčiny perzistujících symptomů. Tyto metody mohou pomoci rozlišit mezi přetrvávajícím refluxem (kyselým i nekyselým), funkčními poruchami jícnu nebo jinými motilitními poruchami jícnu.
Pro pacienty, u kterých bylo potvrzeno, že jejich symptomy jsou skutečně způsobeny refluxem a kteří nereagují na PPI, existují další terapeutické možnosti. Mezi ně patří optimalizace antirefluxní medikace kombinací medikamentů s např. algináty, sukralfátem, prokinetiky. Jako vhodná doplňková léčba u motivovaných pacientů se nabízí fyzioterapie bránice (viscerální rehabilitace) nebo chirurgické a endoskopické procedury, jako je laparoskopická antirefluxní chirurgie (LARS) nebo endoskopické metody: transorální incizní fundoplikace (TIF) či aplikace neablativní radiofrekvenční energie do oblasti dolního jícnového svěrače a kardie (Stretta). Důležité je také posoudit životní styl, dlouhodobý stres a dietní faktory, které mohou přispívat k symptomům, a v případě potřeby je upravit.
Je třeba zdůraznit, že management refrakterní GERD by měl být individualizovaný, s důrazem na multidisciplinární přístup a pečlivé vyhodnocení každého jednotlivého případu. Doporučuji konzultaci s gastroenterologem specializujícím se na pokročilé terapeutické postupy pro komplexní řízení těchto pacientů.
S pozdravem,
MUDr. Kateřina Košťálová